کراپ چیست ؟

تعریف کراپ تاپ

در دنیای مد و فشن هر لباسی که اندازه کوتاه‌تری نسبت به لباس‌های معمول (تیشرت و تاپ) داشته باشد لباس کراپ شناخته می‌شود. در این مدل از لباس‌ها شکم و پهلوها در معرض دید قرار دارند. کراپ تاپ و تاپ در ظاهر و طراحی تقریبا شبیه به هم هستند. راحتی و تنوع طرح و قابلیت ست شدن با انواع لباس‌های راحتی دیگر, موجب افزایش محبوبیت کراپ‌ها و استفاده بیشر از این مدل لباس‌ها شده است.

تاریخچه کراپ تاپ

پیدایش لباس کراپ به زمان جنگ جهانی باز می‌گردد. زمانی که با وجود کمبودهای فراوان و فقر در اروپا خیاط‌ها (طراح‌ها) و مردم دست به کار شدند و با تغییر شکل سنتی لباس‌ها و تیشرت‌ها لباس کراپ و کراپ تاپ را به وجود آوردند. در شروع این مردها بودند که بیشتر از کراپ تاپ و کراپ استفاده می‌کردند. مردان علاوه بر زمان ورزش, در زندگی روزمره هم از کراپ‌ها استفاده می‌کردند. یک نمونه از این استفاده را در فیلم راکی می‌توانیم ببینیم. اما با گذشت زمان استفاده از کراپ در بین زنان و دختران رواج پیدا کرد و به مرور کراپ زنانه یکی از محبوبیت‌ترین لباس‌ها شد.

فرق کراپ تاپ و تاپ

مهمترین تفاوت کراپ تاپ و تاپ در اندازه قد این دو لباس است. تاپ‌ها معمولا بلندتر هستند البته با در نظر گرفت که کاربرد تاپ‌ها بیشتر از کراپ تاپ است. کراپ تاپ در نیمه پایینی از کمر تا بالای ناف باز است ولی تاپ ها بر روی کمر قرار می‌گیرند و نیمه میانی بدن را کامل پوشش می‌دهند.

کراپ زنانه عمده

انواع کراپ تاپ

لباس کراپ و کراپ تاپ تنوع فوق‌العاده فراوانی دارند. بسته به سلیقه و نظر طراح لباس, این لباس ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند. اما برخی از مدل‌ها معروف‌تر و پرکاربردتر هستند. در ادامه چند نمونه از انواع کراپ تاپ‌ها را می‌بینیم.

کراپ تاپ باردو

کراپ تاپ باردو

این مدل کراپ شما را با خودش به دهه ۹۰ می‌برد. باز بودن یقه باعث می‌شود شانه‌ها و استخوان ترقوه دید برجسته‌تری داشته باشند. نام این مدل کراپ تاپ از نام فعال زن فرانسوی برژیت باردو گرفته شده است.

کراپ تاپ راه راه

کراپ تاپ راه راه

تنوع مدل و طرح در کراپ‌ها بسیار زیاد است. مانند تاپ و تیشرت طرح‌ها و چاپ‌های فراوانی را می‌توان بر روی کراپ تاپ‌ها نقش زد. کراپ تاپ راه راه یکی از پرکاربردترین کراپ‌هاست.

کراپ تاپ گره ای

کراپ تاپ گره ای

یکی  از زیباترین انواع لباس کراپ می‌باشد. به اعتقاد بعضی از علاقه‌مندان به مد و فشن این کراپ تاپ داغ‌ترین مدل از این کراپ‌هاست. در واقع این مدل کراپ تاپ‌ها تداعی کننده در آغوش گرفتن هستند.

کراپ تاپ چین دار

کراپ تاپ پفکی - Peplum

یک طراحی فوق‌العاده در نهایت باعث خلق کراپ پپلام یا چین‌دار شده است. در نیمه بالا و تا زیر سینه ها کراپ تاپ ساده را می‌بینیم اما از زیر سینه ها قسمت چین‌دار شروع می‌شود. شباهت فراوانی بین این تاپ کراپ و تاپ پپلام وجود دارد و تنها تفاوت بین آنها قد و اندازه تنه است.

کراپ تاپ تک شانه

کراپ تاپ تک شانه

استفاده از طرح‌های کهن در طراحی لباس بعضی مواقع مدل‌هایی را خلق می‌کند که بی‌نظیرند. استفاده از یک شانه در طراحی لباس به سبک لباس رومیان باعث جذابیت بیشتر لباس زنانه شده است. کراپ تاپ رومی باعث توجه بیشتر به ترقوه و خط گردن و گردن می‌شود. این مدل ممکن است در طرح‌های متفاوتی تولید شود که باعث افزایش زیبایی آن می‌شود.

کراپ تاپ هالتر

کراپ تاپ یقه هالتر

اسم این کراپ تاپ از روی مدل یقه آن انتخاب شده است. یقه هالتر معمولا از جنس لباس دوخته می‌شود. در کراپ یقه هالتر تمرکز دید بر روی سرشانه‌ها است. به صورت معمول این مدل کراپ تاپ به صورت پشت باز تولید می‌شود. این مدل سینه‌ها را برجسته‌تر نشان می‌دهد. البته کاربرد یقه هالتر بیشتر در لباس‌های مجلسی است.

انواع مختلف و زیادی از کراپ تاپ وجود دارد که با توجه به طولانی شدن این نوشته معرفی آنها را ادامه نمی‌دهیم و فقط تصویر 4 مدل دیگر را برای شما به اشتراک می‌گذاریم.

کراپ تاپ جین

کراپ تاپ جین

کراپ تاپ متالیک

کراپ تاپ متالیک

کراپ تاپ اسپاگتی

کراپ تاپ اسپاگتی

کراپ تاپ سینه باز

کراپ تاپ سینه باز

در طراحی کراپ تاپ و کراپ ممکن است با افزودن موارد اضافی به لباس یک طرح جذاب و چشم‌نواز ایجاد می‌کنند. مثلا با تغییر اندازه آستین میزان پوشش بالاتنه را تغییر می‌دهند یا آستین‌ها را طرح‌دار یا پرچین به لباس اضافه می‌کنند. یا با تغییر یقه لباس کراپ جدیدی را تهیه می‌کنند.

کراپ زنانه عمده

چرا کراپ تاپ اینقدر محبوب است؟

محبوبیت یک مدل به بازتاب آن در بین سلبرتی‌ها و مردم وابسته است. اما به جز این موضوع, بعضی مدل‌ها کارکرد و مزایایی دارند که باعث محبوبیت آنها در بین همگان می‌شود. چند مورد از دلایل اصلی محبوبیت کراپ ها را در ادامه می‌بینیم.

۱- راحتی کراپ تاپ

اول دلیل راحت بودن کراپ تاپ است. این لباس‌ها طراحی شده‌اند تا بدون سوتین پوشیده شوند. با این روش پوست راحت‌تر تنفس می‌کند و برای زنان این راحتی فوق‌العاده است!

۲- به راحتی در دسترس و ارزان

یکی از بهترین مزیت‌های کراپ تاپ قیمت کم و مناسب این لباس‌هاست. در هر بوتیک و فروشگاه آنلاینی می‌توانید کراپ تاپ را تهیه کنید.

۳- استفاده در ورزش

در زمان تمرین  استفاده از کراپ تاپ نهایت راحتی را برای شما فراهم می‌کند. هر بار که در تمرین کراپ پوشیده‌اید و درمقابل آینه بدن خود را می‌بینید برای تلاشی که می‌کنید و تناسبی که در بدن خود دارید احساس خوبی خواهید داشت.

۴- تنوع در ست شدن

کراپ تاپ را می‌توان در رویدادهای رسمی و غیررسمی و روزمره به تن کرد. این لباس‌ها را با طیف زیادی از مدل‌های دیگر می‌توان ست کرد.

۵- تکیه بر نقاط قوت ظاهری در بالاتنه

با پوشیدن کراپ تاپ می‌توانید توجه را به نقاط دیگر ظاهرتان منعطف کنید.

انتقاد از کراپ تاپ

در بین اقشار جوامع انتقاداتی هم از کراپ‌ها وجود دارد. سال ۲۰۱۴ در مدارس آمریکا دستورالعملی اعلام شد که مبنی بر آن پوشیدن لباس‌های کوتاه (کراپ‌ها) را ممنوع اعلام شد. این ممنوعیت با اعتراضاتی همراه شد. در حال حاضر هم حدودی برای پوشیدن کراپ تاپ در مدارس تعیین شده است.

در بین مسیحیان معتقد هم انتقاداتی برای پوشیدن کراپ تاپ وجود دارد. یک گروه از مسیحیان با استناد به کتاب مقدس اعتقاد دارند که این لباس‌ها باعث تحریک مردان می‌شود و در واقع نوعی محرک شهوت است و در مقابل گروه دیگری از مسیحیان اعتقاد دارند که حیا در رفتار باید باشد و نباید ظواهر در اعتقاد افراد خللی ایجاد کند.

صرفا جهت بیان نقدها در کنار مزایای کراپ تاپ این بخش را نوشتیم و هیچ نظر شخصی را در آن اعمال نکردیم.

امیدوارم از مطالعه این نوشته لذت برده باشید و برای شما مفید باشد. در فروشگاه لباس زنانه ستاره کراپ تاپ آستین کوتاه هت عرضه برای شما فروشندگان فراهم است. جهت خرید از مجموعه تاپ و کراپ ما دیدن کنید.

کراپ زنانه عمده